Zápisník10:58:22, 5. července 2013
Už je rozhodnuto! V úterý 9.7. vyráží­me! :-)
10:26:00, 9. července 2013
V Mnichove Hradisti na nadrazi se uz ani neobtezuji hlasit zpozdeni vlaku. Nakonec ale prijel a dokonce snad v Turnove ten prestup i stihnu.
11:26:00, 9. července 2013
Hodkovice! TLJ pripravena relativne vcas. Pojala to jako stary vandrak. Maly "pingl pres rameno" - vaha zadna,stan nepotrebuje.
12:05:00, 9. července 2013
Prvni zastavka na rozcesti u Burina. K predobedu rohlik se slaninou. Je tu spousta "letajicich klistat".
12:51:00, 9. července 2013
Nejvetsi stoupani za nami. Blizime se k Obrimu sudu.TLJ ma malou krizi.Ja uz se dostal do tempa,takze uz me to zacina bavit a lituji planovane zastavky na obed.
13:56:00, 9. července 2013
Ja si dal k obedu salat s uzenym lososem. TLJ hubne, tak si dala jen velky pohar :-D
14:48:00, 9. července 2013
Rasovka,to je jak hospoda Na Mytince, ale naopak. Tady by lidi byli,ale hospodsky zadny. Pondeli+utery zavreno. Grrr!
15:55:59, 9. července 2013
Zatim nejlepsi prekvapeni vyletu! Hospoda U Samalu. Tohle je teprve hospoda Na Mytince! V dobrem slova smyslu. Neni v mape, nejsou tu lidi, hospudka jak z pohadky, pullitr studene tocene Kofoly za 30,-, lokal typicky starohorskohospodsky, vyhled, stin. Proste pecka!
Tady pod stromem usnout a zemrit, nic by mi nechybelo :-D


16:06:29, 9. července 2013
Jeste jedna momentka od hospody. Vsimnete si, prosim, toho rozdilu velikosti batohu. Ja hloupy greenhorn se tahnu s x kily bagaze, zatimco zkusena babicka Mary TLJ nema s sebou skoro nic a setri sily.
17:58:00, 9. července 2013
Jestedske Plane za nami. Ani jsme nezastavovali. Ted podle rozcestniku 30 minut na Jested. Uz ho mame jako na dlani. Davacka.
18:19:00, 9. července 2013
Jsme na Jestedce. Nastupujeme na finale. Vrchol si dame uz dnes!
18:41:41, 9. července 2013
Jsme tu! Vrchol zdolan! Ted svaca a kochani se.
19:22:00, 9. července 2013
Skupinu jsme rozdelili na umirnenou cast,ktera jde spat na chalupu do Pasek a na ultras,ktera bude spat na Jestedu.
21:12:31, 9. července 2013
Krokomer mi hlasi 22 181 kroku, 18,13 km (to bude mene - delali jsme kratke kroky), 3h 40m cisteho casu chuze. Krasny zapad slunce skoncil. Snad jeste nikdy slunce nezapadalo pode mnou, do oparu a nemelo takovou zvlastni rude-ruzovou barvu, verne nezachytitelnou na fotak. Brou noc :-)
05:54:41, 10. července 2013
Slunce dnes vychazelo 3x. Nejak se mu nechtelo. Ale bylo to hezke. Ted mirim k Pruskemu krizi, kde mam v 7:00 sraz s TLJ.
07:14:42, 10. července 2013
U Pruskeho krize jsme se nasli a vyrazime dal. Jupi! ...cesty toulavy, na jednom miste stat me nebavi...
11:21:00, 19. července 2013

Kvůli technickým problémům už další zápisky nevznikly a jsou zpětně nahrazeny následujícím textem:

Další naše kroky vedly do Druzcova, který jsme prolétli a mířili skrze les k zelené turistické značce. Ta byla značena celkem zmatečně (nebo minimálně jinak, než bylo v mapě), ale naštěstí jsme skrze les trefili až na silnici spojující Osečnou a Hamr na Jezeře. Tam jsme hodinu počkali, až dorazí PTV se psem. V tu chvíli byl tým kompletní a zamířili jsme si to k Chrástenskému vodopádu, což nebylo tak snadné jak se zdálo. Opět za to rozhodně mohla divná zelená turistická, ne my! Zašli jsme si kvůli ní 1,5 km (takže vlastně nic). Vodopád byl báječný. Vynálezce vodopádu by zasloužil metál! Nejdřív jsme se opláchli, pak si zadováděli se psem a nakonec si u vodopádu ohřáli oběd.

Nemohli jsme se zdržet tak dlouho, jak bychom chtěli, protože nás čekala ještě dlouhá cesta. Nejdřív jsme si vyrazili na Děvín. TLJ zůstala na rozcestí pod ním a hlídala batožinu, zatímco já s PTV jsme vyrazili vstříc zřícenině. Byla větší než jsme si mysleli, ale opět jsme museli spěchat, aby na nás TLJ nečekala dlouho. Další zastávka byla v Hamru na Jezeře, kde jsme navštívili hospodu na hrázi rybníka. Hospoda měla rozšafného hospodského, úspěšného nahaněče, dobré jahodové knedlíky a rozumné ceny. Doporučuji. V tomto hostinci TLJ vzdala, takže jsme pokračovali už jen „my dva a pes“. Nasadili jsme zdrcující tempo a v okamžiku jsme procházeli Stráží pod Ralskem. Zastavili jsme jen u naučné tabule, která říkala, že se Češi na rozdíl od Němců nikdy nenaučili bydlet v patře a stavěli si proto jen přízemní chalupy, takže jsme v cuku-letu odbočovali z hlavní silnice, na zkratku, kterou jsme si v mapě vybrali. Jaké bylo naše překvapení, když se před námi objevila závora s vrátnicí. „Vstup zakázán – sanace území po těžbě uranu“ meldoval zprvu nápis a později i vrátná, která nás nechtěla pustit skrz.

Chvilku jsme si tedy odfrkli a pokračovali na Ralsko dále po červené. Bylo to sice asi o 5 km delší, ale kratší cesta neexistovala… Díky této zacházce jsme si aspoň prohlédli známou průrvu Ploučnice.

Pak už nás čekalo to nejhorší. Výstup 400 výškových metrů. Po celodenním pochodu, fakt hnus. PTV a pes, kteří šli asi o 1/3 méně než já a měli méně těžkou výbavu, byli na tom lépe. Já div neplival krev. Když jsme se dostali po urputném boji s kopcem nahoru, měl jsem totálně promočené tričko potem. Nahoře jsme si našli místo na spaní hned vedle udržovaného ohniště a začali objevovat hrad i s jeho úžasnými výhledy do kraje.

V noci sice foukal studený vítr, ale nebylo to tak hrozné. Ve spacáku nám zima nebyla, a když jsme se v noci náhodou občas probudili, zahrál nás pohled na světlušky poletující kolem našich hlav. Ráno, se východ slunce nekonal. Rovnou zalezlo za mraky a po zbytek dne se už neukázalo. Takže jsme si uvařili čaj a vyrazili do Mimoně na vlak. Dorazili jsme zrovna ve chvíli, kdy žádný nejel. Nezbývalo, než na další téměř dvě hodiny počkat. Jak slastný je ten pocit vynuceného nicnedělání :-) Snad jen, kdyby nebyla taková zima a nezačínalo pršet. Nicméně vlaku jsme se nakonec dočkali a odjeli domů.